Til hovedinnhold

Regnskap Norge

Regnskap Norge

Derfor bytter ikke regnskapsførerne jobb

Skrevet av Lene N. Sundalskleiv, Regnskap Norge
Sist endret 17.01.24
Trivsel, fleksibilitet og et godt arbeidsmiljø er de tre viktigste årsakene til at regnskapsførerne blir i jobben sin. FOTO: CF-Wesenberg/kolonihaven.no
Trivsel, fleksibilitet og et godt arbeidsmiljø er de tre viktigste årsakene til at regnskapsførerne blir i jobben sin. FOTO: CF-Wesenberg/kolonihaven.no
Regnskap Norges lønnsundersøkelse viser at 63 % regnskapsførerne IKKE vurderte å bytte jobb i 2023. Trivsel, fleksibilitet og godt arbeidsmiljø er årsaken.

Over 3 000 medlemmer besvarte Regnskap Norges fjorårets lønnundersøkelse. Flertallet svarte at de ikke vurderte å bytte jobb i 2023.

Mest fornøyd er regnskapsførerne i Vestfold og Telemark. Kun 26 % de bosatte i denne Østlands-kommunen svarte at de har vurdert å bytte jobb. Motsatt svarte 36,4 % av respondentene bosatt i Trøndelag at de har vurdert jobbytte.

Regnskapsførerne trives i jobben

Trivsel, fleksibilitet og et godt arbeidsmiljø er de tre viktigste årsakene til at regnskapsførerne blir i jobben sin.

Samtidig viser undersøkelsen at regnskapsførerne setter pris på utfordringer og ansvar. Flere driver også eget firma.

– Dette er egenskaper som vi vet at studentene er opptatt av. Studentene i dag ser blant annet etter et godt arbeidsmiljø, utvikling og mulighet til å lede, sier Rune Aale-Hansen, administrerende direktør i Regnskap Norge, og henviser til Universums studentundersøkelse 2023.

Viktigste årsak til å IKKE bytte jobb  Andel
Trives godt i nåværende jobb  71 %
Har høy grad av frihet og fleksibilitet  46 %
Godt arbeidsmiljø og hyggelige kolleger  43 %
Opplever jobben som utfordrende  23 % 
Driver eget firma  23 %
Samsvar mellom mine kvalifikasjoner og arbeidsoppgaver  22 %
Kort reiseavstand til jobb / lite pendling  21 % 
Har mye ansvar på jobben  18 %
Gode lærings- og utviklingsmuligheter  16 %
God balanse mellom jobb og fritid 
15 % 

Lønn er viktig 

Hos de som vurderte å bytte jobb det siste året var hovedårsaken ønsket om høyere lønn. Konkurransedyktig lønn og høy fremtidig inntjening også er viktig for studentene. 

– Lønnsundersøkelsen for 2023 viser at lønnsveksten for statsautoriserte regnskapsførere fortsetter. En bransje i vekst og et kokende arbeidsmarked er blant årsakene. Samtidig er det verdt å nevne at startlønnen for regnskapsførere med masterutdanning i 2023 var 514 140 kr. Det er på lik linje med lønnen som tilbys nyutdannede konsulenter i EY, KPMG, Deloitte og PwC, forteller Regnskap Norge-direktøren.  

Om Regnskap Norges lønnsundersøkelse 

Regnskap Norges lønnsundersøkelse gir et nyansert og helhetlig bilde av nivået på lønnsytelser blant statsautoriserte regnskapsførere. Lønnsundersøkelsen sendes ut årlig til Regnskap Norges over 8 000 statsautoriserte personmedlemmer. Årets undersøkelse fikk meget god oppslutning. Den ble besvart av over 3 000 statsautoriserte regnskapsførere. 

Publisert 17.01.24 kl 09:30.